Επικίνδυνος συνδυασμός αλαζονείας με άγνοια!
Ο Στέφανος Κασσελάκης δημιουργεί ζητήματα εκεί που δεν υπάρχουν… Όπως πρόσφατα που έθεσε θέμα διδασκαλίας της αλβανικής ως δεύτερης γλώσσας στα ελληνικά σχολεία, έστω και προαιρετικά! Ούτε οι Αλβανοί δεν έχουν ζητήσει κάτι τέτοιο… Νομίζει ότι έτσι θα κερδίσει ψήφους πολιτογραφημένων Αλβανών;
Η διδασκαλία μιας ξένης γλώσσας (εκτός από αυτές που θεωρούνται ως διεθνείς όπως η αγγλική ή η γαλλική) συνδέεται με την ύπαρξη μειονότητας. Δεν το γνωρίζει αυτό ο Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ; Αναγνωρισμένη μειονότητα είναι οι Έλληνες της Βορείου Ηπείρου, βασικά δικαιώματα των οποίων παραβιάζονται σήμερα από την κυβέρνηση των Τιράνων, η οποία έχει φθάσει στο σημείο να κρατά ακόμη και στη φυλακή τον εκλεγμένο Δήμαρχο της Χειμμάρας Φρέντη Μπελέρη. Αναγνωρισμένη μειονότητα είναι οι Μουσουλμάνοι της Θράκης, τα δικαιώματα των οποίων η Ελλάδα σέβεται με βάση τις διεθνείς συνθήκες.
Οι Αλβανοί μετανάστες στην Ελλάδα, ούτε αποτελούν μειονότητα, ούτε υπάρχει καμία σκοπιμότητα να αναγνωρισθούν.
‼️Πόσο επικίνδυνη είναι τελικά η αλαζονεία που συνδυάζεται με την άγνοια;