📌Δράση προληπτικής ιατρικής απο το Δήμο Ηγουμενίτσας: Έχει ιατρείο, γιατρούς και αρμοδιότητα για τέτοιες σοβαρές εξετάσεις ο Δήμος Ηγουμενίτσας;
Ο Δήμος Ηγουμενίτσας πραγματοποιεί μια πολύ σοβαρή δράση προληπτικής ιατρικής. Παρόλα αυτά, η σοβαρότητα αυτή γεννά ερωτήματα, για το εάν ο Δήμος έχει τη δυνατότητα και την αρμοδιότητα από τον νόμο να την πράξει.
![](file:///data/user/0/org.wordpress.android/cache/fb_img_17152419812551087234007640276538.jpg)
Η δράση:
Το ΚΕΠ Υγείας Δήμου Ηγουμενίτσας σε συνεργασία με το Εθνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγιών Πόλεων ([ΕΔΔΥΠΠΥ και με την υποστήριξη του Ιατρικού Συλλόγου Θεσπρωτίας, διοργανώνει από τη Δευτέρα 13/5/2024 έως και την Τετάρτη 15/5/2024 δωρεάν υπερηχογράφημα σε άτομα άνω των 55 ετών, με σκοπό την πρόληψη και την έγκαιρη διάγνωση του Ανευρύσματος Κοιλιακής Αορτής.
ℹ Το ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής είναι μια παθολογική διάταση του τοιχώματος της αρτηρίας, σε ποσοστό πάνω από το 50% της φυσιολογικής διαμέτρου. Πρόκειται για μία εντελώς ασυμπτωματική (στο 80% των περιπτώσεων) και δυνητικά απειλητική για τη ζωή πάθηση και συνήθως η διάγνωση προκύπτει εντελώς τυχαία στο πλαίσιο κάποιου απεικονιστικού ελέγχου για τη διερεύνηση κάποιας άλλης πάθησης. Η ρήξη του ανευρύσματος είναι μια σοβαρότατη επιπλοκή, µε θνητότητα που φτάνει το 90%.
⚠️ Παράγοντες κινδύνου δημιουργίας ανευρύσματος κοιλιακής αορτής:
• Ανδρικό φύλο.
• Ηλικία > 65 ετών
• Κάπνισμα
• Υπέρταση
• Δυσλιπιδαιμία
• Αθηρωματικές αλλοιώσεις σε άλλα αγγεία
• Κληρονομικότητα. Συγγένεια 1ου βαθμού με ασθενή που εμφάνισε ανεύρυσμα
📍 Ο προληπτικός έλεγχος θα πραγματοποιηθεί, κατόπιν ραντεβού, στο ιατρείο του ΚΑΠΗ, που στεγάζεται στο παλιό Δημαρχείο (Ελευθερίας 7) στον 1ο όροφο, από ιατρούς – μέλη του Ιατρικού Συλλόγου Θεσπρωτίας.
☎️ Πληροφορίες και ραντεβού στο τηλέφωνο του ΚΕΠ Υγείας 26653 61118, κατά τις εργάσιμες μέρες και ώρες από 08:30 – 14:30.