Mε αφορμή την συμπλήρωση ενός έτους από την εθνική τραγωδία στα Τέμπη, θυμήθηκα κάτι από έναν μεγάλο που πέρασε από τούτον τον τόπο!
“Παλεύουμε για ένα τίποτα που ωστόσο είναι το παν. Είναι οι δημοκρατικοί θεσμοί που όλα δείχνουν ότι δεν θ’ αντέξουν για πολύ! Είναι η ποιότητα, που κανείς δεν δίνει πεντάρα γι’ αυτήν. Είναι η οντότητα του ατόμου που βαίνει προς την ολική της έκλειψη. Είναι η ανεξαρτησία των μικρών λαών, που έχει καταντήσει ήδη ενα γράμμα νεκρό. Είναι η αμάθεια και το σκότος. Ότι οι λεγόμενοι πρακτικοί άνθρωποι κατά πλειονότητα οι σημερινοί αστοί μας κοροϊδεύουν, είναι χαρακτηριστικό. Εκείνοι βλέπουν το τιποτα. Εμείς το παν. Που βρίσκεται η αλήθεια, θα φανεί μια μέρα, όταν δεν θα’ μαστε πια εδώ. Θα είναι όμως το έργο, εάν αξίζει, κάποιου απ’ όλους εμάς. Και αυτό θα σώσει την τιμή όλων μας- και της εποχής μας.)
Οδυσσέας Ελύτης…1979!!!
Αυτά μόνον και τίποτα άλλο βάζοντας και εγώ όσο μπορώ τον εαυτό μου, στην θέση των συγγενών των αδικοχαμένων ανθρώπων, της μοιραίας αμαξοστοιχίας.
Χρήστος Μάστορας
28 Φεβρουαρίου 2024! Ψαρεύοντας αλήθειες!